Czarna Hańcza - opis szlaku kajakowego - Spływy kajakowe Czarna Hańcza Grzegorz Magdalenowo

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

SPŁYWY KAJAKOWE

OPIS SZLAKU WODNEGO CZARNEJ HAŃCZY
0 km - Magdalenowo: 
Początek spływu kajakowego. Tylko u nas jest możliwość rozpoczęcia spływu jednodniowego lub wielodniowego w dwóch opcjach. Opcja pierwsza to ruszenie skrótem do rzeki - oczywiście Czarnej Hańczy. Opcja druga to opłynięcie Półwyspu Wigierskiego z podziwianiem i fotografowaniem Klasztoru Kamedułów od strony jeziora.  
0,3 km - Wigry: 
Skręcamy w lewo pod przepusty drogowe na trasie między miejscowościami Magdalenowo i Wigry. Szlak jest oznaczony w bardzo widoczny sposób. 
1 km - Czerwony Folwark: 
Po przepłynięciu pod przepustem (około 50 m) ponownie skręcamy w lewo i wpływamy pod drewniany most. Jest to miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, wędkarzy oraz fotografów.  
2,5 km - Czerwony Folwark: 
Dopływamy do stanicy Wigierskiego Parku Narodowego. Miejsce wyjątkowe ze względu na bardzo ciekawą wystawę rybacką. 
3,5 km - Czerwony Folwark: 
Pierwszy murowany most na trasie spływu.
5,7 km - Maćkowa Ruda: 
Wpływamy do jednej z najdłuższych wsi na trasie spływu Czarną Hańczą. Znajduje się tu słynna wystawa artystyczna profesora Andrzeja Strumiłło. Znajdziemy tu wiele pól biwakowych, sklep oraz słynne "jagodzianki".
8,7 km - Maćkowa Ruda: 
Rozlewisko na Czarnej Hańczy. Kierujemy się w lewo na budynki mieszkalne.
9,7 km - Maćkowa Ruda: 
Drugi murowany most. 
12,7 km - Buda Ruska: 
Przepływamy obok domku letniskowego Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
14,2 km - Buda Ruska: 
Znajduje się tu ujście Gremzdówki - niewielkiej i bardzo zarośniętej rzeki. Jest ono prawie niezauważalne, jednak jeszcze 30 lat temu Gremzdówka była bardzo chętnie uczęszczaną rzeką przez Kajakarzy.
16 km - Wysoki Most: 
Kolejny murowany most na spływie. Miejscowość Wysoki Most jest częstym punktem odbioru kajaków po spływie jednodniowym.
19 km: Studziany Las: 
Drewniany most nad rzeką. Miejsce wyjątkowo urokliwe oraz bardzo popularne na krótki odpoczynek. 
24 km - Gulbin: 
Dopływamy do murowanych mostów. Pierwszy jest pozostałością po kolejce wąskotorowej, natomiast drugi jest mostem samochodowym. Pomiędzy mostami znajduje się idealne miejsce na krótki odpoczynek.
27 km - Głęboki Bród - Frącki: 
"Krajowa 16-stka" i największy most nad Czarną Hańczą. Most ten rozdziela dwie miejscowości o nietypowych nazwach - Frącki i Głęboki Bród. We Frąckach można zrobić większe zakupy. Znajduje się tu sklep oraz bardzo dobrze zaopatrzona stacja paliw. Głęboki Bród to idealne miejsce na nocleg. Na kilku polach namiotowych można skorzystać z bani ruskiej i dobrze się wygrzać. Nurt Czarnej Hańczy jest coraz szybszy.
29 km - Frącki: 
Przepływamy obok stanicy wodnej PTTK rozciągniętej wzdłuż rzeki, położonej na skarpie. 
36 km - Okółek: 
Drewniany niski most. 
42 km - Dworczysko: 
 Murowany most. Po przepłynięciu przez most wpływamy do lasu. Rozpocznyna się odcinek Czarnej Hańczy z połamanymi drzewami, porośnięty starodrzewem sosnowo - świerkowym. 
50 km - Jałowy Róg: 
Jedyny większy camping który mijamy na odcinku pomiędzy Dworczyskiem a Rygolem.
53 km - Rygol: 
Odejście Szlamicy od Czarnej Hańczy. Za mostem na Szlamicy znajduje się pole namiotowe oraz bar. Częsty punkt odbioru kajaków. Aby trafić ponownie na Czarną Hańczę należy cofnąć się i wpłynąć pod sąsiedni murowany most na Czarnej Hańczy. Tam zobaczymy znaki na Kanał Augustowski lub Granicę Państwa. 
54 km - Śluza Sosnówek: 
Pierwsza śluza Kanału Augustowskiego.
56 km - Śluza Mikaszówka: 
Kolejna odnowiona śluza Kanału Augustowskiego. Po przepłynięciu przez śluzę, po prawej stronie znajduje się dogodne miejsce odbioru kajaków i innego sprzętu wodnego. Po lewej stronie jest sklep i bar. Czterodniowy spływ kajakowy dobiegł końca.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego